VÕTA
Kooli õppekava välise õppimise arvestamine koolis õpetatava osana
Õppija võib taotleda varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamist (edaspidi VÕTA) õppekava täitmisel. Hinnatakse omandatud pädevuste vastavust õppeaine/õppekava õpitulemustele sõltumata omandamiskohast ja -vormist. Õppekava täitmisel võib arvestada gümnaasiumiõppes kogu ulatuses väljaspool kooli õppekava sooritatud õpingute tulemusi ja töökogemust, v.a riigieksamid ja koolieksam, mis tuleb sooritada koolis ja mis on gümnaasiumi lõpetamise tingimuseks. Varem sooritatud riigieksamite arvestamine toimub vastavalt eksami sooritamise ajal kehtinud riiklikule regulatsioonile.
Ainekursuste arvestamine (ülekandmine) toimub tõendava dokumendi alusel (tunnistus, tõend jne) õppenõustaja või aineõpetaja poolt. Üle ei saa kanda ainekursuse jooksvaid hindeid. Erialast töökogemust arvestatakse, kui see on seotud õppekava või õpitava õppeainega. Hindamisel võib nõuda omandatu tõendamist.
VÕTA raames arvestatud kursused, lõputööd jm, mis on hinnatud mitteeristavalt (arvestatud/mittearvestatud) võrdsustuvad numbrilise hindega "3".
VÕTA eesmärgid:
- elukestva õppe toetamine,
- õppe paindlikumaks muutmine,
- õppija aja ja ressursi kokkuhoid,
- inimese eelnevate teadmiste, oskuste ja pädevuste väärtustamine.
1. VÕTA taotlemise etapid
VÕTA arvestamise protsess koosneb järgmistest etappidest:
- taotleja nõustamine;
- taotluse täitmine ja esitamine;
- taotluse hindamine;
- otsuse tegemine ja tagasiside andmine;
- esitatud vaide korral vaide menetlemine.
1.1 Taotleja nõustamine
Taotleja pöördub õppenõustaja poole, kes selgitab, kuidas taotlemine toimub ja kontrollib, et taotlus oleks täidetud korrektselt ja kogu vajalik teave ning dokumendid olemas. Esmaseks nõustamiseks tuleb kaasa võtta tõendusmaterjal õpitu kohta. Õppenõustaja otsustab, kas esitatud tõendusmaterjal sobib.
1.2 Taotluse täitmine ja esitamine
Taotleja
- esitab vormikohase taotluse koos vajaliku tõendusmaterjaliga õppenõustajale;
- vastutab esitatud andmete ja dokumentide õigsuse eest;
- esitab vajadusel täiendavaid dokumente.
1.3 Taotluse hindamine ja tagasiside
Kui varasemate õpingute või töökogemuse käigus õpitu vastab õppekavale, edastab õppenõustaja taotluse aineõpetajale (hindajale) ülevaatamiseks ja otsustamiseks.
Iga otsuse (nii negatiivse kui positiivse) korral antakse taotlejale tagasisidet maksimaalselt kahe nädala jooksul pärast taotluse esitamist.
Hindaja täpsustab otsuses, milline kursus õppekavast on loetud varasemate töökogemuste arvestamise alusel sooritatuks ja kuidas seda on hinnatud.
Taotluse mitterahuldamise korral lisab hindaja põhjenduse, miks ei saa taotlust rahuldada.
Hindaja edastab taotlusvormi koos arvestamise otsusega õppija õppenõustajale, kes teavitab sellest õppijat. Õppenõustaja lisab taotlusmaterjalid ja otsuse õppija dokumentide juurde või mitterahuldamise korral tagastab õppijale. Õppenõustaja kannab hinde/arvestuse kooli sisevõrku.
1.4 Vaidlustamine
Taotlejal on õigus esitatud taotluse arvestamise otsus vaidlustada vastavalt kooli hindamisjuhendile.
2 Taotlusvorm
Koolis on välja töötatud taotlusvorm varasemate õpingute ja töökogemuse arvestamiseks. Koos taotlusega on nõutav vastava tõendusmaterjali esitamine:
- varasemate õpingute puhul – akadeemiline õiend, hinneteleht, diplom;
- täienduskoolituste puhul – tunnistus, tõend;
- töökogemuse puhul – ametisse nimetamise käskkirja koopia, ametijuhend, töökogemusest õpitu analüüs, portfoolio vm;
- riigikaitse puhul – elektrooniline tõend.